LIVE:

PIŁKA NOŻNA LOTTO EKSTRAKLASA: CRACOVIA KRAKÓW - KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN 0:1 (B.PAWŁOWSKI)         MIEDŹ LEGNICA - KORONA KIELCE 1:1 (P.ZIELIŃSKi - M.GÓRSKI)         FORTUNA I LIGA: CHROBRY GŁOGÓW - RAKÓW CZĘSTOCHOWA 0:1         ŻUŻEL NICE I LIGA: ORZEŁ ŁÓDŹ – EURO FINNANCE POLONIA PIŁA 53:37 (J.MIŚKOWIAK, A.ŁOKTAJEW - T.JONASSON 15)

Dyscyplina: Trójbój siłowy, region: Wielkopolska
Dodano: 2017-12-18 22:10, autor: admin Mario (MC)
Zródło: własne

Mistrzowie z Kościana

Kobra Kościan po raz 21 została drużynowym mistrzem Polski w trójboju siłowym. Kościaniacy już ponad dwie dekady nie schodzą z najwyższego podium. Kobra w tym sezonie sięgnęła po złoto w Spale. W Centralnym Ośrodku Sportu o medale walczyli juniorzy i seniorzy. Kobra ustrzeliła dublet, po złoto w rywalizacji drużynowej sięgnęły kobiety i mężczyźni.

- Jesteśmy najlepsi w kraju nieprzerwalnie od 1996 roku. Nie znam drugiego klubu w innej dyscyplinie sportu, który przez tyle lat dominował w Polsce – mówi z dumą trener Kobry, Roman Szymkowiak.

Wśród kobiet bardzo dobrze spisała się Paulina Rybak. Zawodniczka Kobry została mistrzynią Polski juniorek do lat 18 i sięgnęła po brązowy krążek w rywalizacji open seniorek. W konkurencji przysiadu wyrównała rekord Polski juniorek. Srebro i brąz wywalczyła Wiktoria Zalesińska. Mniej szczęścia miała Magdalena Malcherek. W konkurencji przysiadu spaliła trzy podejścia i nie została sklasyfikowana. Kościanianka jednak postanowiła walczyć do końca. W konkurencji wyciskania sztangi uzyskała wynik 92,5 kg, natomiast w tzw. martwym ciągu podniosła 150 kg. Miała szanse na medale, gdyby nie pechowy przysiad ze sztangą.

Skutecznością zaimponowali mężczyźni spod znaku Kobry. Andrzej Michalak zdobył mistrzostwo kraju juniorów do 23 lat i seniorów. Sukces zapewnił mu wynik w trójboju. Wicemistrzem kraju został Szczepan Zimmermann w kategorii wagowej 93 kg. Nie zawiódł również faworyt kategorii wagowej powyżej 105 kg Wojciech Grupiński. Wicemistrz świata juniorów wygrał krajowy czempionat zawodników do 18 lat z sporą przewagą. Grupiński w wyciskaniu sztangi uzyskał 200 kg, ustanawiając rekord Polski juniorów. Oprócz złotego medalu w turnieju juniorów dorzucił brązowy krązek w zawodach seniorów.

Tytuł wicemistrzowski padł łupem Andrzeja Ruska, który konkurował z juniorami do 18 lat. Zawodnik z grodu nad Obrą ustanowił rekordy Polski juniorów w przysiadzie oraz wyciskaniu sztangi. Bardzo dobrze zaprezentował się Ryszard Szymoniak, który w kategorii wagowej +120 kg, został mistrzem, ustanawiając rekord kraju w martwym ciągu – 305 kg. Kościaniak w kategorii open przegrał tylko z wielokrotnym mistrzem świata i rekordzistą świata, Krzysztofem Wierzbickim ze Wschowy. Szymoniak w pokonanym polu pozostawił m. in. wielokrotnego mistrza świata, Jana Wegierę. Drugie miejsce w kategorii +120 kg zajął Adam Szymanowski z Bojanowa. Jego wynik w trójboju wynosi 825 kg.

- Ryszard Szymoniak przoduje w Polsce w najcięższej kategorii wagowej i co ważne, stać go na więcej. Bardzo dobrze wypadł nasz junior Andrzej Michalak, który zdeklasował rywali w kategorii juniorów i seniorów. Mimo, że zaliczył krótki cykl przygotowań – tylko 6 tygodni. Andrzej poprawił wszystkie swoje rekordy życiowe. Nie zawiódł również wicemistrz świata Wojtek Grupiński ,który wyszedł z wielkiej opresji, zaliczając przysiad z ciężarem dopiero w trzeciej próbie. Ale później poszło gładko, potwierdzając że jego kariera zmierza w dobrym kierunku. Na wyróżnienie zasłużył również Adam Szymanowski, który wrócił po wyleczeniu kontuzji i poprawił swoje rekordy życiowe. Przegrał tylko z klubowym kolegą Ryszardem Szymoniakiem. gdyby nie połączono dwóch kategorii wagowych, 120 kg i +120 kg, Adam znowu byłby mistrzem Polski. Szczególny podziw należy się Szczepanowi Zimermanowi, który zbił ponad 10 kg wagi ciała i w kategorii 93kg nieznacznie przegrał z wielokrotnym mistrzem świata Jankiem Wegierą – podsumował występ swoich podopiecznych, trener Roman Szymkowiak.